Történeti leírás

 

A ló sörényének, farkszőrének felhasználása többezer éves múltra tekint vissza, feltehetőleg egyidős magával a lótartással.

A múlt századokban főleg pásztorok készítettek fennmaradó idejükben lószőrből használati és dísztárgyakat. Továbbá gyerekek kedvelt időtöltése volt az ékszerkészítés.

A falusi gyerekek könnyen hozzájuthattak az alapanyaghoz, míg a városi fiatalok többnyire titokban kurtították meg a lovaskocsiba befogott jószágok ékességét.

Nagyrészt az unalmas tanórák alatt készítettek óraláncokat, gyűrűket, nyakláncokat, melyből feldühített tanítóiknak egész szép gyűjteményük lehetett.

A kézre került betyárok, hadifoglyok raboskodásuk ideje alatt szintén rengeteg tárgyat készítettek.

Sokszor lószőr híján a saját, vagy társaik hajszálából.

Többnyire gyűrűk, tűtartók készültek, de bekötötték a gombot, a borotvaecset fogóját, pipaszárat, szipkát.

A lószőr tartásának, hajlékonyságának köszönhetően igen komoly, bonyolult darabok is születtek, melyeknek elkészítése akár hetekbe, hónapokba is kerülhetett.

Ennek bizonyítéka egy régi feljegyzés, miszerint egy szentesi mesterember hagyatékából előkerült egy lószőrfüggöny, melynek elkészítése már valódi életmű lehetett.

Szintén kutatások bizonyítják, hogy az osztrák apácák előszeretettel népszerűsítették e mesterséget a gyerekek körében.

Lószőr- (és haj-) ékszerkészítési versenyeket szerveztek számukra, melyben a nyeremény 1915-ben például egy darab kukoricakenyér volt.

Mivel ez az igen magas szintű tudást és rengeteg időt igénylő mesterség nem örvendett kellő megbecsülésnek, így nem meglepő, hogy szinte teljesen feledésbe merült.

Csak 1970 körül jutott eszébe egy idősödő embernek, Bodrogi Sándor népművésznek, hogy annak idején mivel is ütötték el az időt gyermekkorukban. Ő elevenítette fel és kezdte tanítani, minél több emberrel megismertetni ezt a mesterséget.

Ma, mikor egyre értékesebbek a hosszú gyártósorokról „lejött” tömegcikkek helyett az egyedi, kézzel készített, esetleg még népi hagyományokat is őrző, ezáltal magyarságunkra jellemző művészeti termékek, így lehetőség van e mesterség bemutatására, népszerűsítésére, illetve a megmérettetésre. 


Elérhetőség

Horsehairbijou

Petőfi u. 35
Szabadbattyán
8151


+36/30-348-9258